24 στο Τετράγωνο: 24 Μπάντες σε 24 Ώρες

Η Μικρή Σκηνή της Στέγης γεμίζει ήχους. 

Κιθάρες, μπάσα, πιάνα, τύμπανα, πνευστά, έγχορδα, πετάλια, μικρόφωνα, ενισχυτές, καμπίνες, κεφαλές, πένες. 24 συγκροτήματα διαδέχονται το ένα το άλλο στη Μικρή Σκηνή της Στέγης, σε μια 24ωρη, αδιάκοπη εναλλαγή ήχων, ατμόσφαιρας και εικόνων.

Η δημιουργική ομάδα του six d.o.g.s αφήνει για λίγο τη βάση της στην οδό Αβραμιώτου και έρχεται στη Στέγη κουβαλώντας μαζί της μουσική και ήχους που συμβαίνουν και αλληλεπιδρούν τώρα. Ένα ολιστικό πείραμα για το χρόνο και τις αντοχές του κοινού και παράλληλα ένα διευρυμένο showcase της ακμάζουσας εγχώριας σκηνής.

Το κοινό της Στέγης και ο κόσμος του six d.o.g.s συναντιούνται και το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία μιας εφήμερης, αυτόνομης ηχητικής ζώνης στην καρδιά της πόλης, όπου μουσική και κίνηση δεν σταματούν ποτέ από τη στιγμή που οι ώρες της ημέρας ή της νύχτας δεν έχουν σημασία.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η εμφάνιση των… Καβουριών της Φρίκης την Κυριακή.

Τα Kαβούρια της Φρίκης είναι ένα οπτικοακουστικό δρώμενο που βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό, συνδυάζοντας live μουσική με performance, live video και instalations.

Η μουσική εστιάζει σε μοτίβα και ηχητικά τοπία που δημιουργούνται εκείνη τη στιγμή, ακολουθώντας συνήθως μια προδιαγεγραμμένη δομή μαζί με την performance. Η χορογραφία, οι μάσκες, οι φωτισμοί, το live βίντεο, η γλυπτική, το κολλάζ και οι κατασκευές είναι στοιχεία που μπορεί να συνδιαστούν μέσα στην παράσταση διαδέχοντας το ένα το άλλο και επικοινωνώντας διαδραστικά με τη μουσική.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 8 & Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

ΖΩΝΗ 1 (20:00-23:00)
20:00 Friend of Gods
21:00 Balinese Beast
22:00 Δεσποινίς Τρίχρωμη

ΖΩΝΗ 2 (23:00-02:00)
23:00 Glacial
00:00 Chinese Basement
01:00 The East

ΖΩΝΗ 3 (02:00-05:00)
02:00 2L8
03:00 Sun Tank
04:00 Mahakala

ΖΩΝΗ 4 (05:00-08:00)
05:00 Whereswilder
06:00 Space Blanket
07:00 The Boy

ΖΩΝΗ 5 (08:00-11:00)
08:00 The Voyage Limpid Sound
09:00 Lower Parts Showcase
10:00 Nefeli Walking Undercover

ΖΩΝΗ 6 (11:00-14:00)
11:00 Τεφλόν
12:00 Testarossa
13:00 The Callas

ΖΩΝΗ 7 (14:00-17:00)
14:00 .message
15:00 Sancho 003
16:00 Pad Trio

ΖΩΝΗ 8 (17:00-20:00)
17:00 Made By Grey
18:00 Τα Καβούρια Της Φρίκης
19:00 The Rattler Proxy

*Photo: Pinelopi Gerasimou Photography