Το σημαντικότερο φεστιβάλ νεανικού θεάτρου επιστρέφει για 7η χρονιά

Το Bob Theatre Festival 2014 έρχεται από τις 5 μέχρι τις 11 Μαϊού συγκεντρώνοντας και αναδεικνύοντας το νέο αίμα του Ελληνικού θεάτρου.

Η σκηνή του BIOS γεμίζει με φρέσκα νεανικά πρόσωπα και φιλοξενεί πρεμιέρες, διαγωνισμούς, αυτοσχεδιασμούς, stand – up comedy, πάρτι, μουσική και ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί το Βοb Theatre Festival – το μεγαλύτερο νεανικό θεατρικό πάρτι της χρονιάς!

Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2, Ο Μουνής, Διαβολιάδα, Περσινή Αρραβωνιαστικιά και πολλές άλλες νεανικές παραστάσεις που ξεχώρισαν φέτος, έρχονται στο Bob Theatre Festival δίνοντας στο κοινό μια τελευταία ευκαιρία να τις προλάβει. Στις πρεμιέρες του φεστιβάλ, οι ομάδες Cheek-Bones, Ha! και CakeTree Theatre Company, αλλά και ο Μιχάλης Μαθιουδάκης θα παρουσιάσουν για πρώτη φορά τα καινούρια έργα τους.

Το διαγωνιστικό μέρος του φεστιβάλ είναι ιδιαίτερα ενισχυμένο. Ο διαγωνισμός Scratch Night συνεχίζεται για 5η συνεχόμενη χρονιά με δέκα νεοσύστατες διαγωνιζόμενες ομάδες να διεκδικούν το έπαθλο των 500€ αλλά και 10 παραστάσεις στο BIOS από την καινούρια σαιζόν.

Παράλληλα, για πρώτη φορά στην ιστορία του Bob Theatre Festival, θα υπάρξει διαγωνισμός αυτοσχεδιασμού Improv comedy αλλά και ο διαγωνισμός Stand-up Comedy Ultimate 5 Λεπτά Δόξας!

Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2

Η αυλαία του φεστιβάλ θα θα πέσει την Κυριακή 11 Μαΐου με τις ανακοινώσεις των νικητών, τις απονομές των βραβείων και με ένα μεγάλο πάρτι υπό τους ήχους των Polkar, του συγκροτήματος του Γιώργου Παπαγεωργίου, στο πρώτο τους, πολυαναμενόμενο live στην Αθήνα.

Στο φεστιβάλ θα κάνουν πρεμιέρα οι παραστάσεις: «Κακή πίστη» του Μιχάλη Μαθιουδάκη, «Πυρηνική οικογένεια» της ομάδας Cheek – Bones,  «Σούπερ γλυκός Περγαμόντος» της ομάδας Ηa!, «If only» της ομάδας Cake Tree Theatre Company.

Από τις φετινές παραστάσεις θα απολαύσουμε: την «Διαβολιάδα» του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ, τον «Διχοτομημένο υποκόμη» σε σκηνοθεσία του Κώστα Γάκη,την «Αύξηση» του Georges Perec, το «Κάτι διαφορετικό» της ομάδας C for Circus, το «Μόνον ωραία» σε διασκευή – σκηνοθεσία της Κατερίνας Μαυρογεώργη, ο «Μουνής» της Λένας Κιτσοπούλου, η παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2» σε σκηνοθεσία – διασκευή των Κώστα Γάκη και Αθηνάς Μουστάκα, τα «Λουλούδια στην κυρία» του Άκη Δήμου, το έργο «Τον άυλο εσένα» του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη, το «Ψέματα ή αλήθεια» από την ομάδα Mind the Gap, η παράσταση «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» των Δημήτρη Κουρούμπαλη, Κατερίνας Λούρα και Φρόσως Κορρού και, φυσικά, την «Περσινή αρραβωνιαστικιά» το ομόνυμο βιβλίο της Ζυράννας Ζατέλη, που παρουσιάζεται από την ομάδα Elephas tiliensis, σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Αγαρτζίδη.

Περσινή αρραβωνιαστικιά
Περσινή αρραβωνιαστικιά

Πρόγραμμα Φεστιβάλ

Δευτέρα 5 Μαΐου

18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120΄)
19:30: «Πυρηνική οικογένεια» – Basement (60΄)
21:15: «Τα λουλούδια στην κυρία» – Main (60΄)
21:30: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (προκριματικός) – Basement (120’)

Τρίτη 6 Μαΐου

18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
19:30: «If only» – Basement (60’)
21:15: «Ο Μουνής» – Main (70’)
21:30: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (προκριματικός) – Basement (120’)

Τα Λουλούδια στην Κυρία
Τα Λουλούδια στην Κυρία

Τετάρτη 7 Μαΐου

19:00: Διαγωνισμός Αυτοσχεδιασμού (προκριματικός) – Main (120’)
19:00: «Ψέματα ή αλήθεια» – Basement (70’)
21:15: «Διαβολιάδα» – Main (90’)
21:30: «Μόνον ωραία» – Basement (60’)

Πέμπτη 8 Μαΐου

18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
21:15: «Σούπερ γλυκός Περγαμόντος» – Main (60’)
21:30: «Περσινή αρραβωνιαστικιά» – Basement (70’)

Τον άυλο εσένα
Τον άυλο εσένα

Παρασκευή 9 Μαΐου

18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
20:30: «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» – Μπαρ πάνω από το bios (55’)
21:15: «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2» – Main (90’)
21:30: «Ψέματα ή αλήθεια» – Basement (70’)
22:00: «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» – Μπαρ πάνω από το bios (55’)

Σάββατο 10 Μαΐου

18:30: «Ο διχοτομημένος Υποκόμης» – Basement (90’)
19:00: Διαγωνισμός Αυτοσχεδιασμού (τελικός) – Main (120’)
20:30: «Τον άυλο εσένα» – Basement (60’)
21:15: «Κάτι διαφορετικό» – Main (70’)
22:00: «If only» – Basement (60’)
23:00: «Κακή πίστη» – Main (60’)

R.I.P. Romeos Ioulieta Panta
R.I.P. Romeos Ioulieta Panta

Κυριακή 11 Μαΐου

19:00: Scratch Night (τελικός) – Main (120’)
20:00: «Αύξηση» – Basement (70’)
21:15: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (τελικός) – Main (120’)
22:00: «Πυρηνική οικογένεια» – Basement (60’)
23:00: Πάρτι Λήξης – Front, ανακοίνωση νικητή Διαγωνισμού Stand – up Comedy, ανακοίνωση νικήτριας ομάδας Scratch Night,
συναυλία Polka

Αύξηση
Αύξηση

Διαβάστε ακόμα:

H ατζέντα της εβδομάδας

Οι καλύτερες φωτογραφίες της περασμένης εβδομάδας

«Grace of Monaco»: Το πριγκιπάτο αποκηρύσσει την ταινία