Το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ σε αριθμούς

epa09860273 A handout photo made available by FIFA on 30 March 2022 shows Al Rihla, the Official Match Ball for the FIFA World Cup Qatar 2022. Al Rihla means 'the journey' in Arabic and is inspired by the culture, architecture, iconic boats and flag of Qatar according to the FIFA press release. EPA/MOHAMED ALI ABDELWAHID / FIFA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Photo: ΑΠΕ-ΜΠΕ
Στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο σημειώθηκαν τα περισσότερα γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης

Η Αργεντινή επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά από 36 χρόνια, και το Μουντιάλ του Μεξικού το 1986, νικώντας στα πέναλτι 4-2 (2-2 στα 90’/3-3 στα 120’) την Γαλλία στο στάδιο Lusail, στον τελικό του 22ου Παγκοσμίου Κυπέλλου, κατακτώντας το τρίτο αστέρι της (1978, 1986, 2022).

Στους 64 αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που ξεκίνησε στις 20 Νοεμβρίου και ολοκληρώθηκε στις 18/12, σημειώθηκαν συνολικά 172 γκολ, τα περισσότερα στην ιστορία του τουρνουά, ξεπερνώντας τα 171 από το Μουντιάλ της Γαλλίας το 1998 και εκείνο της Βραζιλίας το 2014.

Αυτοί είναι οι αριθμοί της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης:

Συνολικός αριθμός γκολ που σημειώθηκαν: 172

Μέσος όρος γκολ ανά παιχνίδι: 2,69

Συνολικός αριθμός χατ-τρικ: 2 (Γκονζάλο Ράμος, Κιλιάν Μπαπέ)

Συνολικός αριθμός πέναλτι που δόθηκαν: 23

Συνολικός αριθμός πέναλτι που σημειώθηκαν: 17

Αυτογκόλ που σημειώθηκαν: 2 (Ναγιέφ Αγουέρντ, Έντσο Φερνάντες)

Πρώτο γκολ της διοργάνωσης: Ένερ Βαλένθια (με τον Ισημερινό κόντρα στο Κατάρ)

Πρώτο χατ-τρικ: Γκονζάλο Ράμος (για την Πορτογαλία κόντρα στην Ελβετία)

Ταχύτερο γκολ σε αγώνα από την έναρξη: 2ο λεπτό (Αλφόνσο Ντέιβις για τον Καναδά κόντρα στην Κροατία)

Ταχύτερο γκολ σε αγώνα μετά την είσοδο ως αλλαγή: 1ο λεπτό (Μάρκους Ράσφορντ για την Αγγλία εναντίον του Ιράν και Ραντάλ Κόλο Μουνάι για τη Γαλλία εναντίον του Μαρόκου)

Τελευταίο γκολ σε αγώνα χωρίς παράταση: 90+13ο λεπτό (Μεντί Ταρεμί για το Ιράν κόντρα στην Αγγλία)

Τελευταίο γκολ σε αγώνα με παράταση: 118ο λεπτό (Κιλιάν Εμπαπέ για την Γαλλία κόντρα στην Αργεντινή)

Μικρότερη διαφορά χρόνου μεταξύ δύο γκολ που σημείωσε η ίδια ομάδα σε έναν αγώνα: 1 λεπτό, 36 δευτερόλεπτα (Μάρκους Ράσφορντ και Φιλ Φόντεν για την Αγγλία κόντρα στην Ουαλία)

Ομάδες

Τα περισσότερα γκολ που σημείωσε μια ομάδα: 16 (Γαλλία)

Λιγότερα γκολ που έχει πετύχει μια ομάδα: 1 (Βέλγιο, Δανία, Κατάρ, Τυνησία, Ουαλία)

Τα περισσότερα γκολ που δέχτηκε μια ομάδα: 11 (Κόστα Ρίκα)

Τα λιγότερα γκολ που δέχεται μια ομάδα: 1 (Τυνησία)

Καλύτερη διαφορά τερμάτων: +9 (Αγγλία)

Χειρότερη διαφορά τερμάτων: −8 (Κόστα Ρίκα)

Τα περισσότερα γκολ που σημειώθηκαν σε έναν αγώνα και από τις δύο ομάδες: 8 (Αγγλία 6-2 Ιράν)

Τα περισσότερα γκολ που σημειώθηκαν σε έναν αγώνα από μία ομάδα: 7 (Ισπανία εναντίον Κόστα Ρίκα)

Τα περισσότερα γκολ που σημείωσε σε έναν αγώνα η ηττημένη ομάδα: 2 (Ιράν εναντίον Αγγλία, Γκάνα εναντίον Πορτογαλίας, Νότια Κορέα εναντίον Γκάνα, Κόστα Ρίκα εναντίον Γερμανία, Σερβία εναντίον Ελβετία)

Μεγαλύτερο διαφορά στο σκορ σε νίκη: 7 γκολ (Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0)

Τα περισσότερα ματς χωρίς να δεχθεί γκολ μία ομάδα: 4 (Μαρόκο)

Τα λιγότερα ματς χωρίς να δεχθεί γκολ μια ομάδα: 0 (Καναδάς, Γερμανία, Γκάνα, Ιαπωνία, Κατάρ, Σαουδική Αραβία, Σενεγάλη, Σερβία, Ουαλία)

Τα περισσότερα συνεχόμενα ματς χωρίς γκολ για μία ομάδα: 3 (Αγγλία)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Παίκτες

Τα περισσότερα γκολ που σημειώθηκαν από έναν παίκτη: 8 (Μπαπέ)

Οι περισσότερες ασίστ από έναν παίκτη: 3 (Μπρούνο Φερνάντες, Αντουάν Γκριεζμάν, Χάρι Κέιν, Λιονέλ Μέσι, Ιβάν Πέρισιτς)

Τα περισσότερα γκολ και ασίστ που παράγονται από τον ίδιο παίκτη: Κιλιάν Μπαπέ (8 γκολ και 2 ασίστ) Λιονέλ Μέσι (6 γκολ, 3 ασίστ)

Τα περισσότερα ματς χωρίς γκολ από έναν τερματοφύλακα: 3 Γιασίν Mπουνού, Εμιλιάνο Μαρτίνες, Τζόρνταν Πίκφορντ

Τα περισσότερα συνεχόμενα ματς χωρίς γκολ από έναν τερματοφύλακα: 3 Τζόρνταν Πίκφορντ

Τα περισσότερα γκολ που σημείωσε ένας παίκτης σε έναν αγώνα: 3 (Γκονζάλο Ράμος για την Πορτογαλία κόντρα στην Ελβετία, Κιλιάν Μπαπέ για την Γαλλία κόντρα στην Αργενιτνή)

Γηραιότερος σκόρερ: 39 ετών, 283 ημερών (Πέπε για την Πορτογαλία κόντρα στην Ελβετία)

Νεότερος σκόρερ: 18 ετών, 109 ημερών (Γκάβι για την Ισπανία κόντρα στην Κόστα Ρίκα)

Νίκες και ήττες

Περισσότερες νίκες: 5 (Γαλλία)

Λιγότερες νίκες: 0 (Καναδάς, Δανία, Κατάρ, Σερβία, Ουαλία)

Περισσότερες ήττες: 3 (Καναδάς, Κατάρ)

Λιγότερες ήττες: 0 (Ολλανδία)

Περισσότερες ισοπαλίες: 4 (Κροατία)

Λιγότερες ισοπαλίες: 0 (Αυστραλία, Καναδάς, Κόστα Ρίκα, Γαλλία, Γκάνα, Ιράν, Πορτογαλία, Κατάρ, Σαουδική Αραβία, Σενεγάλη, Ελβετία)

Περισσότεροι βαθμοί στη φάση των ομίλων: 7 (Αγγλία, Μαρόκο, Ολλανδία)

Λιγότεροι βαθμοί στη φάση των ομίλων: 0 (Καναδάς, Κατάρ)