Formula 1: Η McLaren σάρωσε τους τίτλους, αλλά η Mercedes κέρδισε τη μάχη των εκατομμυρίων
- 16/10/2026, 15:31
- SHARE
- Η Mercedes αναδείχθηκε η πιο κερδοφόρα από τις ομάδες της Formula 1 που εξετάστηκαν, με έσοδα περίπου 750 εκατ. ευρώ και καθαρά κέρδη 157,64 εκατ. ευρώ το 2025.
- Η McLaren κατέκτησε τα πρωταθλήματα οδηγών και κατασκευαστών, αλλά εμφάνισε ζημιές 20,55 εκατ. ευρώ, παρά τον τζίρο που πλησίασε τα 697 εκατ. ευρώ.
- Red Bull, Alpine και Haas ολοκλήρωσαν τη χρονιά με κέρδη, ενώ Aston Martin και Williams περιόρισαν τις ζημιές τους. Η Cadillac κατέγραψε υψηλό κόστος προετοιμασίας για την είσοδό της στο πρωτάθλημα.
Στη Formula 1, οι νίκες και τα πρωταθλήματα αποτελούν το απόλυτο μέτρο αγωνιστικής επιτυχίας. Στον κόσμο των επιχειρήσεων, ωστόσο, η πραγματική εικόνα αποτυπώνεται στους ισολογισμούς, όπου τα αποτελέσματα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά.
Αυτό ακριβώς συνέβη το 2025, όταν η McLaren κυριάρχησε στις πίστες, κατακτώντας τόσο το πρωτάθλημα οδηγών όσο και εκείνο των κατασκευαστών, αλλά ολοκλήρωσε τη χρονιά με οικονομικές ζημιές.
Στον αντίποδα, η Mercedes, παρά τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, αναδείχθηκε η πιο κερδοφόρα από τις ομάδες που εξετάστηκαν, καταγράφοντας καθαρά κέρδη 157,64 εκατ. ευρώ.
Τα στοιχεία προέρχονται από ανάλυση του RacingNews365, που εξέτασε τις οικονομικές καταστάσεις οκτώ ομάδων με εταιρική παρουσία στο Ηνωμένο Βασίλειο, αναδεικνύοντας τις σημαντικές διαφορές ανάμεσα στην αγωνιστική και την οικονομική απόδοση.
Mercedes εναντίον McLaren: Η μεγάλη ανατροπή στους ισολογισμούς
Η Mercedes ολοκλήρωσε το 2025 με κύκλο εργασιών περίπου 749,91 εκατ. ευρώ, καταγράφοντας καθαρά κέρδη 157,64 εκατ. ευρώ.
Πρόκειται για βελτιωμένη επίδοση σε σύγκριση με το 2024, όταν τα κέρδη της είχαν διαμορφωθεί σε περίπου 139,33 εκατ. ευρώ.
Αντίθετα, η McLaren, παρότι είχε μια εντυπωσιακή αγωνιστική χρονιά, παρουσίασε αρνητικό οικονομικό αποτέλεσμα.
Τα έσοδά της ανήλθαν σε περίπου 696,76 εκατ. ευρώ, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα ήταν ζημιές 20,55 εκατ. ευρώ.
Η μεταβολή είναι ιδιαίτερα σημαντική εάν συγκριθεί με το 2024, όταν η βρετανική ομάδα είχε καταγράψει κέρδη 63,74 εκατ. ευρώ.
Σύμφωνα με το RacingNews365, ένας από τους παράγοντες που συνδέονται με την οικονομική μεταβολή ήταν η αποπληρωμή δανειακών υποχρεώσεων που είχαν δημιουργηθεί κατά την περίοδο της πανδημίας, όταν η McLaren είχε αντιμετωπίσει σοβαρές οικονομικές δυσκολίες.
Η σύγκριση δείχνει ότι η κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν συνεπάγεται απαραίτητα και υψηλότερη κερδοφορία, καθώς τα οικονομικά αποτελέσματα εξαρτώνται επίσης από τη χρηματοδότηση, τις εμπορικές συμφωνίες και τη διάρθρωση των δαπανών κάθε ομάδας.
Πόσα έβγαλαν οι ομάδες της Formula 1 το 2025
Τα οικονομικά μεγέθη των επτά ομάδων που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα του 2025 και περιλαμβάνονται στην ανάλυση παρουσιάζουν σημαντικές διαφορές.
| Ομάδα | Τζίρος 2025 | Καθαρό αποτέλεσμα |
| Mercedes | 749,91 εκατ. € | +157,64 εκατ. € |
| McLaren | 696,76 εκατ. € | −20,55 εκατ. € |
| Red Bull | 449,42 εκατ. € | +11,11 εκατ. € |
| Aston Martin | 407,57 εκατ. € | −33,69 εκατ. € |
| Alpine | 340,47 εκατ. € | +9,48 εκατ. € |
| Williams | 288,86 εκατ. € | −29,74 εκατ. € |
| Haas | 174,55 εκατ. € | +7,91 εκατ. € |
Πηγή: RacingNews365, με βάση τις εταιρικές οικονομικές καταστάσεις του 2025. Τα ποσά έχουν μετατραπεί από στερλίνες σε ευρώ και είναι στρογγυλοποιημένα.
Από τις επτά ομάδες, τέσσερις κατέγραψαν κέρδη και τρεις ζημιές, με τη Mercedes να παρουσιάζει μακράν την υψηλότερη κερδοφορία.
Red Bull, Alpine και Haas: Οι κερδισμένοι εκτός πίστας
Πέρα από τη Mercedes, θετικό οικονομικό αποτέλεσμα παρουσίασαν άλλες τρεις ομάδες.
Η Red Bull κατέγραψε τζίρο περίπου 449,42 εκατ. ευρώ και κέρδη 11,11 εκατ. ευρώ, ενισχύοντας την κερδοφορία της σε σύγκριση με την προηγούμενη χρήση.
Η Alpine πέτυχε μια αξιοσημείωτη οικονομική ανατροπή, καθώς από ζημιές περίπου 17,32 εκατ. ευρώ το 2024 πέρασε σε κέρδη 9,48 εκατ. ευρώ το 2025.
Θετική ήταν επίσης η εικόνα της Haas, η οποία παρουσίασε κέρδη περίπου 7,91 εκατ. ευρώ και κύκλο εργασιών 174,55 εκατ. ευρώ.
Σύμφωνα με την ανάλυση, ο τζίρος της Haas αποτέλεσε ρεκόρ για την ομάδα, αναδεικνύοντας την εμπορική ανάπτυξη που μπορεί να επιτύχει ακόμη και μια μικρότερη αγωνιστική επιχείρηση.
Οι επιδόσεις αυτές επιβεβαιώνουν ότι η οικονομική αποτελεσματικότητα δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την αγωνιστική θέση μιας ομάδας, αλλά και από τον τρόπο διαχείρισης των πόρων και των εμπορικών της εσόδων.
Aston Martin και Williams: Παραμένουν ζημιογόνες, αλλά βελτιώνονται
Παρότι δεν κατάφεραν να περάσουν σε κερδοφορία, η Aston Martin και η Williams παρουσίασαν βελτίωση των οικονομικών τους αποτελεσμάτων.
Η Aston Martin κατέγραψε ζημιές περίπου 33,69 εκατ. ευρώ το 2025, έναντι 54,22 εκατ. ευρώ το προηγούμενο έτος.
Η ομάδα έχει πραγματοποιήσει σημαντικές επενδύσεις σε υποδομές και τεχνολογικές εγκαταστάσεις, μεταξύ των οποίων και η ανάπτυξη του νέου της συγκροτήματος στο Σίλβερστοουν.
Αντίστοιχα, η Williams περιόρισε τις ζημιές της στα 29,74 εκατ. ευρώ, από περίπου 59,02 εκατ. ευρώ το 2024.
Η βελτίωση συνοδεύτηκε από αυξημένα έσοδα και καλύτερη αγωνιστική παρουσία, με την ομάδα να συνεχίζει τις επενδύσεις της για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητάς της.
Cadillac: Ζημιές 144 εκατ. ευρώ πριν καν μπει στην πίστα
Ξεχωριστή περίπτωση αποτελεί η Cadillac, η οποία περιλαμβάνεται στην ανάλυση των οκτώ ομάδων, παρότι το 2025 δεν συμμετείχε ακόμη στο πρωτάθλημα της Formula 1.
Οι οικονομικές της καταστάσεις εμφανίζουν ζημιές περίπου 144,36 εκατ. ευρώ, που συνδέονται με την προετοιμασία για την πρώτη αγωνιστική παρουσία της το 2026.
Ωστόσο, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο με εκείνο των υπόλοιπων ομάδων.
Κατά τη διάρκεια του 2025, η Cadillac πραγματοποιούσε επενδύσεις για τη δημιουργία της αγωνιστικής υποδομής της, χωρίς να διαθέτει ακόμη τα συνήθη έσοδα από τη συμμετοχή στη Formula 1.
Ειδικότερα, δεν είχε εισπράξει χρήματα από την κατάταξη στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, ενώ οι εμπορικές της δραστηριότητες βρίσκονταν ακόμη σε φάση ανάπτυξης.
Μια πληρέστερη εικόνα για την οικονομική της λειτουργία αναμένεται να προκύψει από τις καταστάσεις του 2026, όταν θα έχουν αποτυπωθεί τα αποτελέσματα της πρώτης πλήρους αγωνιστικής χρονιάς της.
Γιατί οι τίτλοι δεν εγγυώνται κερδοφορία
Η Formula 1 αποτελεί πλέον μια παγκόσμια επιχειρηματική δραστηριότητα, στην οποία οι ομάδες αντλούν έσοδα από διαφορετικές πηγές.
Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται οι χορηγικές συμφωνίες, τα εμπορικά δικαιώματα και τα χρηματικά έπαθλα που συνδέονται με τις επιδόσεις στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.
Ωστόσο, η αύξηση των εσόδων δεν μεταφράζεται αυτόματα σε καθαρά κέρδη.
Οι ομάδες καλούνται να διαχειριστούν σημαντικές δαπάνες, επενδύσεις σε εγκαταστάσεις, τεχνολογικό εξοπλισμό και υποχρεώσεις χρηματοδότησης, παράλληλα με τις αγωνιστικές τους δραστηριότητες.
Παρά την εφαρμογή οικονομικών περιορισμών στη Formula 1, δεν καλύπτονται όλες οι κατηγορίες εξόδων από το αγωνιστικό όριο δαπανών.
Αυτό σημαίνει ότι δύο ομάδες με παρόμοια έσοδα μπορούν να εμφανίζουν εντελώς διαφορετικό τελικό οικονομικό αποτέλεσμα.
Δύο πρωταθλήματα, δύο διαφορετικοί νικητές
Τα οικονομικά στοιχεία του 2025 αποκαλύπτουν τις δύο διαφορετικές διαστάσεις της επιτυχίας στη Formula 1.
Η McLaren κυριάρχησε αγωνιστικά, κατακτώντας τους δύο τίτλους, αλλά ολοκλήρωσε τη χρονιά με ζημιές.
Αντίθετα, η Mercedes αναδείχθηκε η μεγάλη κερδισμένη σε οικονομικό επίπεδο, συνδυάζοντας τον υψηλότερο κύκλο εργασιών της συγκεκριμένης ομάδας εταιρειών με καθαρά κέρδη σχεδόν 158 εκατ. ευρώ.
Η σύγκριση δεν περιλαμβάνει τις Ferrari, Audi και Racing Bulls, για τις οποίες δεν υπήρχαν αντίστοιχα συγκρίσιμα στοιχεία στην έρευνα.
Αναδεικνύει, ωστόσο, ένα βασικό χαρακτηριστικό του σύγχρονου μηχανοκίνητου αθλητισμού: η επιτυχία στην πίστα και η οικονομική κερδοφορία δεν ακολουθούν πάντοτε την ίδια διαδρομή.